16. Adana Altın Koza Film Festivali Sonuçlandı


Haber biraz eski, henüz yeni yazabiliyorum. 16. Adana Altın Koza Film Festivali, 13 Haziran’da dağıtılan ödüllerle sona erdi. Kazanan filmlere baktığımızda, daha önce Yeni Türk Filmleri #2 yazımda dikkat çektiğim Köprüdekiler filmi ve Oyun isimli harikulade belgeseliyle beğenimi kazanmış Pelin Esmer‘in 11’e 10 Kala filminin En İyi Film Ödülü’nü ortak olarak kazandığını görüyoruz.

Pelin Esmer gerçekten çok yetenekli bir yönetmen. 11’e 10 Kala filmi ilk kez 28. İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşmuştu (Aynı zamanda Jüri Özel Ödülü kazanmıştı) . Ben henüz izleyemedim. Umarım önümüzdeki günlerde vizyona girer ya da en kötü ihtimalle Film Ekimi‘nde de izleme fırsatı buluruz.

Köprüdekiler’in yönetmeni ise Aslı Özge. Bu film de 28. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’nın galibi olmuştu. Bu sene ödüllerin iki bayan yönetmene gitmiş olması sevindirici; ancak bu filmin ne kadar iyi olduğu konusunda net bir fikrim yok.

Diğer Ödüller:

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, Vicdan’daki rolüyle Tülin Özen’e verildi. En İyi Yarımcı Erkek Oyuncu ödülü ‘Mommo-Kızkardeşim’ filmindeki rolüyle Mustafa Uzun ve ‘Pandora’nın Kutusu’ filmindeki performansıyla Osman Sonant arasında paylaştırıldı. En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü ‘Gölgesizler’ filmiyle Serdar Yılmaz aldı. En İyi Müzik kategorisinde ödül alan isim ise ‘Dilber’in Sekiz Günü’ filmindeki çalışmasıyla Nail Yurtsever oldu.  

En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri yine önceki yazımda dikkat çektiğim ‘Uzak İhtimal’ filminin oyuncuları olan Görkem Yeltan ve Nadir Sarıcabak’a verildi.

Uğur Vardan’ın Festival ile ilgili izlenimlerini buradan okuyabilirsiniz.